Porady

Pierwsza wizyta na strzelnicy to z wyjątkowa przygoda. Aby umilić Państwu te pierwsze chwile przygotowaliśmy kilka wskazówek i informacji, które chociaż po części przygotują Państwa do wizyty u nas.

  1. BEZPIECZEŃSTWO 
  2. Bezpieczeństwo przede wszystkim – z pewnością usłyszą Państwo to od nas nie jeden raz.
  3. Sport strzelecki wiąże się z kilkoma żelaznymi zasadami, o których trzeba pamiętać przez całość pobytu na strzelnicy.

 Osoby, które znajdują się w stanie wskazującym na bycie pod wpływem środków odurzających lub alkoholu nie zostaną dopuszczone do udziału w strzelaniu. Używanie wymienionych środków na osi strzeleckiej jest bezwzględnie zabronione.

 Każdą broń zawsze należy traktować jako załadowaną i niebezpieczną. Branie broni z ekspozycji bez zgody instruktora jest niedozwolone.

 Po rozpoczęciu strzelanie wylot lufy należy kierować tylko i wyłącznie w stronę kulochwytu. Nigdy nie celujemy w coś, do czego nie chcemy strzelać.

 Palec kładziemy na spuście tylko w momencie gdy jesteśmy gotowi do oddania strzału w kierunku celu na kulochwycie.

 Nie odkładamy załadowanej broni. W razie potrzeby oddajemy ją instruktorowi.

 Ochronniki słuchu i wzroku nie mogą być zdejmowane podczas pobytu na osi strzeleckiej, chyba że instruktor poinformuje, że można je bezpiecznie zdjąć.

 Zawsze mamy świadomość gdzie celujemy i co znajduje się w otoczeniu celu.

 Nie zastosowanie się do poleceń instruktora może spowodować usunięcie z osi strzeleckiej. Jeśli coś nie będzie jasne – zapytajcie. Jesteśmy po to, aby zapewnić Państwu doskonałą zabawę i bezpieczeństwo (niestety o trafienie w tarczę musicie zadbać sami w oparciu o nasze rady ;))

  1. ODZIEŻ 

Mimo, iż nie ma szczególnych wymagań odnośnie stroju poniżej kilka wskazówek, które umilą Państwu czas na strzelnicy.

 Proponujemy wybranie wygodnego obuwia sportowego. Nawierzchnia nie zawsze jest równa, dlatego ze względu na stabilność postawy podczas strzelania odradzamy obuwie na obcasie czy koturnie. Osie strzeleckie są półotwarte, dlatego podczas podchodzenia do tarcz klapki lub sandały mogą być mało wygodne.

 Zalecamy ciemne ubrania, ponieważ łuski, które wylatują do tyłu mogą być osmolone, a broń czyszczona i konserwowana jest olejami i smarami, które wiążą w sobie nagar i mogą spowodować trudne do usunięcia zabrudzenia.

 W sezonie letnim wszyscy chcemy się ochłodzić, ale jeśli strój, który masz na sobie ma dekolt koniecznie zabierz ze sobą szalik. Łuski wylatujące z broni są gorące i mogą powodować przykre oparzenia jeśli wpadną pod ubranie.

 Kiedy na zewnątrz jest chłodno prosimy o wzięcie odpowiednio cieplejszych ubrań – osie strzeleckie są półotwarte, stąd temperatura jest tylko o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz.

 Osobom z długimi włosami proponujemy wzięcie spinki lub gumki do włosów, ponieważ luźne kosmyki mogą zaplątać się w słuchawki.

  1. ZDROWIE I SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA

 Broń palna długa w zdecydowanej większości waży 3 kg lub więcej, dlatego prosimy o informowanie nas gdy osoba, która ma strzelać jest w wieku poniżej 16 lat. Z tego samego powodu istotne są informacje o przebytych urazach lub zabiegach układu kostnego, które stanowią przeciwwskazanie do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Może okazać się wskazane zmiana modelu broni w zamówionym pakiecie na broń lżejszą lub o słabszym odrzucie.

 Podobnie nie ma konkretnych ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o wizytę na strzelnicy, ale musimy pamiętać, że dziecko musi utrzymać broń i umieć zgrać przyrządy celownicze, dlatego zwykle zalecamy aby dziecko miało przynajmniej 12 lat.

 Prosimy pamiętać, że strzały z większości rodzajów broni palnej są dość głośne. Niemowlęta i dzieci do 10go roku życia uczestniczące jako obserwatorzy mogą być zaniepokojone lub przestraszone nawet mimo zapewnianych ochronników słuchu.

 Ze względu na wysokie natężenie hałasu, odrzut oraz odczuwalną falę uderzeniową podczas strzelania z broni o większym kalibrze nie dopuszczamy do strzelania osób  w zaawansowanej ciąży.

 Jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek przewlekłe choroby lub są Państwo po operacjach (w szczególności narządów ruchu lub związanych z krążeniem, układem nerwowym i sercem) koniecznie należy poinformować o tym instruktora, który odpowiada za Państwa bezpieczeństwo.